Sprzedam klub fitness. Kupię klub fitness.

Fitnessclinic / Blog  / Sprzedam klub fitness. Kupię klub fitness.

Sprzedam klub fitness. Kupię klub fitness.

Po co ktoś chciałby sprzedać klub fitness w tych czasach? 

Tak dużo mówi się o tym jak dobry jest to biznes i ile można na tym zarobić. Zewsząd nadchodzą statystyki, które przekazują, że coraz więcej Polaków jest aktywnych fizycznie i ćwiczy w klubach. W każdym miesiącu powstają nowe kluby na mapie Polski. No więc po co sprzedawać? 

Chociażby po to, żeby nie musieć zamykać i tracić zainwestowanego kapitału. Niestety rzeczywistość nie jest tak różowa jak mogłoby się to wydawać i śmiało twierdzę, że bez problemu wciągu tygodnia potencjalnemu zainteresowanemu mogę przedstawić opcję kupna 50 klubów 1000m2 + (takich obiektów jest w Polsce ok. 600). w 2018r powstało 150 nowych klubów fitness a 125 się zamknęło, ta liczba na pewno daje do myślenia.

Sprzedam klub fitness, bo tracę!

Najczęstszym powodem tego, że ktoś chce sprzedać klub fitness jest słaba sytuacja finansowa klubu. Niestety w dobie kart zewnętrznych, „taniego” sprzętu po renowacji stworzył się BOOM na otwarcie własnego klubu. Kluby nierzadko otwierały osoby, które z fitness biznesem nie miały nic wspólnego i traktowały to jak inwestycje z szybkim zwrotem, „no bo przecież jest BOOM na fitness to musimy zarobić”. Nic bardziej mylnego. O ile samo zbudowanie i wyposażenie klubu fitness dla laika nie jest większym kłopotem to niestety prowadzenie klubu to już wyższa szkoła jazdy i tak naprawdę na naszym jeszcze dziewiczym rynku jest niewiele osób, które rzeczywiście się na tym temacie znają. Powiem więcej duże sieci obecnie mają problem, aby niektóre ze swoich klubów wyprowadzić na prostą (czytaj; zacząć zarabiać). 

Często inwestorzy spoza branży zakładają, że zaraz po otwarciu klub zacznie zarabiać i nie biorą pod uwagę, iż średnio mija 6-9 miesięcy zanim klub fitness przestanie być biznesem, do którego trzeba dołożyć. 

Oczywiście brak doświadczenia wpływa na to, iż inwestor nie założy buforu bezpieczeństwa w postaci środków na działania operacyjne. Warto dodać, że przeciętnie kluby fitness osiągają dojrzałość biznesową po ok. 24 miesiącach i tak naprawdę dopiero po tym czasie zaczynają przynosić właścicielowi sumy, których oczekiwał (przy założeniu, że klub od początku do końca jest prowadzony według właściwego modelu i przez właściwe osoby).

Nie jest tak że po pierwszym sygnale inwestor decyduję się na sprzedaż klubu, zazwyczaj następuje próba ratunku, która często kończy się tylko na chęciach, gdyż inwestor nie chce wykładać dodatkowej „kasy” na to, aby ktoś pomógł mu w naprawie klubu, bo przecież skąd wziąć, skoro nie zarabiamy. 

Bardzo ciężko jest znaleźć kogoś kto za darmo lub ‚Success Fee’ pomoże uratować tonący okręt. Dlatego jeśli czytasz ten artykuł i masz w planach otwarcie swojego klubu a nie jesteś z branży to zainwestuj w kogoś kto na tym biznesie zna się lepiej i będzie w stanie pomóc ci w stworzeniu odpowiedniego modelu, który sprawdzi się w twojej wybranej lokalizacji. Inwestycja w konsulting/doradztwo na pewno pomoże ci nie stracić i dobrze przygotować siebie oraz założenia biznesowe. 

Sprzedam klub fitness, bo zarabiam!

Inwestorzy sprzedają kluby również, żeby zyskać. Kluby, które osiągną określoną EBITDA są łakomym kąskiem na rynku. Bywa jednak tak że inwestor oczekuje kupna wszystkich klubów z portfolio a potencjalny kupujący chciałby nabyć tylko te najlepsze. Zazwyczaj jednak strony osiągają satysfakcjonujący „DEAL”.

Sprzedam klub fitness, bo jestem znudzony!

Prowadzeniu klubu fitness to jak zwie to mój wieloletni przyjaciel „small crisis business” i powiem szczerze, że ma absolutną rację. Droga do sukcesu w branży fitness składa się z ogromnej ilość mikro zadań, które należy wykonać codziennie. Zadania te są w dużej mierze ukierunkowane na pozyskanie i utrzymanie klienta w klubie. Jeśli ktoś nie jest fanatykiem branży to nie jest zaskoczeniem, że po jakimś czasie następuję wypalenie. 

Pewnie co sprzedający to inny lub podobny powód chęci sprzedaży klubu fitness. 

Niezależnie od tego jaki jest twój powód napisz do nas chętnie pomożemy ci kupić lub sprzedać klub fitness. Kontakty, które mamy pomogą dotrzeć ci do osób decyzyjnych w kwestiach zakupów oraz sprzedaży. A jeśli chcecie dostać bezpłatną i niezobowiązująca pomoc to też zachęcamy do rozmowy.

Kontakt do nas znajdziesz w zakładce Kontakt:)

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment