KRÓTKA ANALIZA RYNKU FITNESS W POLSCE

Fitnessclinic / Blog  / KRÓTKA ANALIZA RYNKU FITNESS W POLSCE

KRÓTKA ANALIZA RYNKU FITNESS W POLSCE

Branża fitness w ostatnich latach przeżywa znaczny rozwój. Według corocznego  raportu „The European Health & Fitness Market” przygotowywanych przez firmę Deloitte liczba uczestników rynku fitness & leisure w Europie wzrosła o 4,4% w 2016 roku. Polska od kilku lat należy do najszybciej rozwijających się rynków branży fitness w Europie. Spróbujmy zestawić kilka faktów aby przekonać się, że jeszcze sporo przestrzeni w najbliższych latach będzie do zagospodarowania przez właścicieli i inwestorów sektora fitness.

Obecnie z usług klubów fitness w naszym kraju korzysta niespełna 8% populacji (7,7% wskaźnik penetracji – dane za rok 2016 ), liczba ta z roku na rok wzrasta ale wciąż plasuje nas za krajami zachodnimi takim jak na przykład Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, kraje skandynawskie .

Znajdujemy się obecnie pośrodku Europejskiego zestawienia, a jeśli weźmiemy również pod uwagę, że wskaźnik penetracji społeczeństwa, czyli zestawienie liczby osób ćwiczących w klubach do liczby mieszkańców wynosi u nas około 8% (przykładowo w Skandynawii 20%)  dostrzeżemy ogromny potencjał rozwoju branży fitness w Polsce.

 

Żeby lepiej zrozumieć temat przedstawię segmenty branży jakie można spotkać w naszym kraju :

  1. Segment do którego można zakwalifikować znaczącą większość klubów w Polsce to tzw. „middle market”. Kluby średniej wielkości powierzchni oscylującej w okolicach 700-1200m2  najczęściej z obsługą klienta, bez wyraźnej specjalizacji treningowej. Cena karnetów i usług oscyluje w okolicach 115pln i z roku na rok spada.
  2. Kolejnym segmentem będzie obszar tzw. klubów „low-cost”, najczęściej wielko powierzchniowe 2000 – 4000m2 , kładące nacisk na jak największą automatyzację i niskie koszty zmienne, bez wyraźnej specjalizacji treningowej . Koszt karnetu czy członkostwa nie wielki najczęściej nie przekracza 89pln , obsługa klienta adekwatna do ceny a raczej jej brak. Kluby tego segmentu dążą do maksymalnej automatyzacji procesów sprzedaż poprzez zastępowanie sprzedawców maszynami vendingowymi , air kioskami , specjalnymi aplikacjami .
  3. Następnym segmentem wartym podkreślenia w Polsce jest stale rosnący obszar małych lokalnych klubów a’la butikowych opartych o specjalistyczne, ukierunkowane usługi takie jak np. studia pilates, studia Jogi , kluby spinningowe czy oparte o zajęcia grupowe typu HIGH INTENSITY INTERVAL TRAINING, które szturmem wtargnęły w ostatnich latach na rynki w zachodnie i w USA . Miejsca dające konkretną, wyspecjalizowaną formę treningu, najczęściej prowadzone przez pasjonatów tejże dziedziny dzięki temu budujące małą, wierną społeczność. Wg. IHRSA jest to jeden z wiodących trendów na najbliższy rok 2018 na świecie, czyli trening w małych grupach .
  4. Ostatnim segmentem, który możemy wyróżnić to tzw. klasa klubów Premium lub do tego aspirujących . Zdecydowanie najmniej liczny segment w Polsce, myślę ze jako kraj jeszcze w pełni nie dorośliśmy do tej kategorii klubów. Oczywiście w miarę bogacenia się społeczeństwa wzrośnie popyt na usługi „premium” natomiast obecnie odsetek uczestników jest nie współmierny do kapitału jaki musimy zainwestować aby otworzyć Klub typu „premium” w większości Polskich miast co czyni ten sektor deficytowym.

 

Jako kraj należymy do najszybciej rozwijających się w branży Fitness w Europie , warto analizować przemiany na rynku aby skutecznie wykorzystać szansę rozkwitu swojego Klubu bądź najlepszy moment na jego otwarcie . Zachęcam do kontaktu.

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.