RETENCJA vs TRENER PERSONALNY ?

Fitnessclinic / Blog  / RETENCJA vs TRENER PERSONALNY ?

RETENCJA vs TRENER PERSONALNY ?

Retencja vs działania trenerów w klubie ? Czy to ma jakikolwiek związek ?

 

Wszechobecne w naszej branży słowo RETENCJA odmieniane przez wszystkie przypadki można wyczytać w każdej gazecie i co drugim artykule o klubach fitness .

 

Co to w zasadzie jest i co na nią wpływa ?

 

RETENCJA w wolnym tłumaczeniu jest to zdolność do gromadzenia , czyli rozważając klub fitness najogólniej można powiedzieć ze jest to zdolność danego klubu do zatrzymywania klubowiczów na dłuższy okres czasu i ciągłe powiększanie ich liczby .

 

Czy zatem praca trenerów w twoim klubie wpłynie na polepszenie retencji ?

 

Odpowiedź nie jest jednoznaczna . Może wpłynąć w znacznym stopniu ale również może znacznie ją pogorszyć!

 

Na temat  idealnej obsługi klienta i kreowania unikatowych doznań klienta w klubie czy na siłowni napisano już wiele artykułów więc ja skupię się na bardziej przyziemnych i niestety częściej spotykanych wciąż ( zachowaniach ) błędach popełnianych przez trenerów personalnych mogących rzutować w znacznym stopniu na pogorszenie retencji w klubie .

 

  1. TRENER INTROWERTYK – trener personalny powinien być w swoim klubie opiniotwórcą ! Osobą rozpoznawalną , kreującą zdrowe trendy , zarażającą innych entuzjazmem do sportu .

W 2013 roku 13 czerwca rzad Polski ustawą o zmianie regulacji niektórych zawodów „uwolnił” zawód trenera personalnego dzięki czemu powstało  wiele akademii / szkół fitness kształcących na różnych poziomach trenerów, których również obecnie możemy zaobserwować wysyp . Obecnie o poziomie merytorycznego przygotowania do startu do zawodu częściowo tylko decyduje to ile nauczy się kursant a częściowo zaangażowanie prowadzących . Duża konkurencja wśród szkół spowodowała , że większość zapisanych na kurs kończy go z certyfikatem trenera . Możemy później zaobserwować  zamkniętych w sobie trenerów , których mowa ciała wysyła sygnał, że boją się kontaktu z ludźmi na siłowni  co być może potęguję również niedostatek wiedzy . Odbiór trenera przez klienta , brak kontaktu lub kontakt szczątkowy wpłynie zapewne negatywnie na retencję w naszym klubie.

 

  1. TRENER ZEWNĘTRZNY – wiele klubów czy sieci świadomie zrezygnowało z zatrudniania własnych trenerów aby nie mnożyć kosztów zmiennych wprowadzając instytucję trenera zewnętrznego .  Czasami takowy trener jest angażowany w ramach umowy o współpracę do poprowadzenia jakich zajęć typu „short class” i niestety wygląda to wówczas jak przysłowiowe „odrabianie pańszczyzny” bez grama energii i zaangażowania . Jak za karę !

Przecież nie ma lepszej okazji niż takie zajęcia na zaprezentowanie większej ilości ludzi na raz swojej wiedzy i warsztatu pracy co w połączeniu z fajną energią można przekuć na nowych klientów PT. Nowy klient PT to większa szansa na osiągnięcie efektów treningowych a zatem polepszenie retencji i dobry PR.

 

  1. BRAK TRENERA – Przejście na system z trenerami zewnętrznymi najczęściej niesie ze sobą ryzyko braku opieki na „gym floor” przez tzw. trenera bazowego ( zmianowego ) co może być przeciwskuteczne naszej pozytywnej retencji .

 

  1. ETYKA PRACY TRENERÓW – oczywiście nie można uogólniać aby nikogo nie skrzywdzić ale coraz częściej możemy spotkać si ę z sytuacjami niskiej etyki pracy wśród trenerów . Zachowania, które jeszcze 5 lat temu były podnoszone jako nietaktowne obecnie przechodzą do codziennego użytku . Mam tu na myśli używanie telefonu komórkowego podczas sesji treningowej , spożywanie posiłków czy używanie niedostosowanego słownika do powagi klienta, prowadzenie treningów w jeansach czy czapce z daszkiem. Już sam fakt, że ktoś za to płaci jest wystarczającym argumentem aby tego nie robić ale niestety  . . . Niby wszyscy to wiedza ale wciąż spotykane może w znacznym stopniu wpłynąć negatywnie na retencję w klubie . Być może klient trenera już zdążył przywyknąć  do takiej sytuacji (co nie znaczy, że jest zadowolony ) ale w perspektywie retencji klubu groźniejsze jest to, że dookoła zobaczy taką sytuację wiele osób z których część może być w naszym klubie pierwszy raz!

 

  1. PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE – psychologia tłumu niestety gubi nas bardzo często . Trener powinien cały czas się rozwijać i podążać za nowymi trendami w świecie fitness aby konkurencja go nie przegoniła oraz by mógł zaproponować większej ilości grup docelowych swoje usługi dzięki czemu wpłynie pozytywnie na retencje w klubie współpracując z klientami dłużej bez okresów znużenia i przestojów w efektach . Niebezpiecznym zjawiskiem i niestety najbardziej powszechnym z wymienionych jest przekonanie , że każdy trener musi używać każdej formy i metody treningowej oraz sprzętu ! Nie ma nic gorszego niż prezentowanie ćwiczeń swoim podopiecznym , których sami nie potrafimy robić tylko dlatego że są modne! Jeżeli nie posiadamy wiedzy , nie byliśmy na szkoleniu z danej formy treningowej nie powinniśmy jej używać tylko dlatego że jest akurat moda na np. trening kettlebells czy trx . Wykonując niepoprawnie ćwiczenia nie będzie efektu a jedynie narażamy klienta na kontuzje. Czasem klientem naszego klubu może być np. trener czy zawodnik danej formy treningowej wyrabiając sobie opinie na temat całego klubu na podstawie jednej sytuacji co niekoniecznie wpłynie pozytywnie na wizerunek i retencję .

Oczywiście rozwiązaniem może być wewnętrzny system szkoleń w klubie bądź współpraca z firmą zewnętrzną dostarczającą nowych szkoleń .

 

  1. ZAANGAŻOWANIE TRENERA – brak identyfikacji z miejscem oznacza brak zaangażowania i odwrotnie . Brak dodatkowych aktywności dla klubowiczów , eventów , wykładów , seminariów co wynika z braku zaangażowania  z jakiegoś powodu trenera na pewno nie wpłynie na poprawę naszego wizerunku i retencję a w konsekwencji wyniki biznesowe .

 

Czy zatem praca i jej jakość trenera w klubie ma znaczenie w rozważaniach na temat retencji? Oczywiście , że tak!  Warto więc przypilnować swoich trenerów , wyznaczyć im klarowną drogę i zadania , wspierać i rozwijać . Jeśli macie w swoich klubach dobrych trenerów dbajcie o nich i doceniajcie ich działania ponieważ na pewno wpływają ona pozytywnie na retencję .

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment