CZY JEST MI POTRZEBNY BUDŻET DO PROWADZENIA KLUBU FITNESS ?

Fitnessclinic / Blog  / CZY JEST MI POTRZEBNY BUDŻET DO PROWADZENIA KLUBU FITNESS ?

CZY JEST MI POTRZEBNY BUDŻET DO PROWADZENIA KLUBU FITNESS ?

„Czy jest mi potrzebny budżet do prowadzenia klubu Fitness ? „

 

Żeby jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie należy zastanowić się czym tak naprawdę jest budżet?

Słowo budżet pochodzi z języka angielskiego ( budget ) i oznacza w wolnym tłumaczeniu „CASH FLOW IN – WPŁYW GOTÓWKI oraz CASH FLOW OUT – ODPŁYW GOTÓWKI „ a tłumacząc na język potoczny jest to „ ZESTAWIENIE PLANOWANYCH ZYSKÓW ORAZ KOSZTÓW „ .

W zasadzie już powyższa geneza słowa budżet odpowiada na postawione pytanie , czy jest mi potrzebny budżet do prowadzenia klubu Fitness? Dlaczego ?

Kluczowym słowem jest „ planowany „ ! A właśnie czy aby na pewno ? Czy w każdym klubie ?

Otwierając jakiekolwiek przedsiębiorstwo zaczynamy od biznes planu w którym szczegółowo rozpisujemy planowane zyski i koszty . Czy klub fitness możemy traktować jak przedsiębiorstwo ? Oczywiście z biznesowego punktu widzenia tak .

Oczekiwania vs rzeczywistość !

W Polsce branża fitness jest stosunkowo młoda natomiast jest na pewno jedną z najprężniej rozwijających się w europie co generalnie jest związane z powstaniem mocnej klasy średniej oraz stopniowo bogacącym się społeczeństwem. Z roku na rok Polacy wydają coraz więcej pieniędzy na własny rozwój ( w tym dbanie o zdrowie i ciało ) i potrzeby wyższego rządu .

Wzrasta popyt na profesjonalne usługi takie jak leisure & fitness ponieważ coraz więcej osób z nich korzysta.

Powstają nowe , coraz większe, wyspecjalizowane i lepiej wyposażone kluby. Swoją ekspansję w naszym kraju rozpoczęły już liczne fitness korporacje z kapitałem zagranicznym a co za tym idzie z know how.

W zderzeniu z dobrze zaplanowaną konkurencją nierzadko nasze rodzime kluby istniejące na lokalnym rynku czasem lat kilkanaście, przegrywają bądź ich życie mocno się komplikuje .

Jako firma konsultingowa bardzo często spotykamy się z sytuacją w różnych częściach kraju, gdzie funkcjonują kluby ( czyt. Przedsiębiorstwa ) bez jakiegokolwiek zaplanowanego budżetu .

Jak zatem taki budżet stworzyć?       Co należy brać pod uwagę ?     Z jakich składowych będzie się składał ?

Profesjonalny budżet tworzymy na rok następujący nie później niż 2 miesiące przed końcem bieżącego roku aby mieć czas omówić go i zaplanować działania z managerami klubów ( jeśli jest to sieć ) czy managerem , kierownikiem , właścicielem, managerami działów.

Powinien uwzględniać 3 sezony w roku fitnessowym :

  1. Od stycznia – maja ( czasem również 06 ) sezon wysoki branży fitness
  2. Od czerwca – sierpnia ( w zależności od specyfiki miejsca np. Klub na wsi , bazujący na klientach z pobliskich uczelni wyższych – możemy tu zaliczyć również wrzesień) – sezon niski ( najtrudniejszy ) .
  3. Od października – grudnia ( grudzień musi być zaplanowany specjalnie z wykorzystanie świąt i prezentów mikołajkowo-świątecznych) – II sezon wysoki .

Planujemy w rozbiciu kwartalnym z podziałem na sekcje :

-statystyki członkowskie

– wpływy ( wraz z ich dywersyfikacją )

– koszty zmienne( szczegółowo z uwzględnieniem niskiego sezonu ) np. koszty marketingowe

-koszty stałe

– EBITDE ( z ang. „earings before interest, taxes, depreciotion, amortization” , czyli zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków, amortyzacji ) w oparciu o planowaną ilość klubowiczów

( sprzedanych karnetów ) pozyskany i w konsekwencji pozytywny „net gain” .

Zatem czy jest mi potrzebny budżet ?

Zdecydowanie tak bez niego nie zaplanujemy wydatków i przychodów . Nie będziemy mogli zweryfikować naszych wyników finansowych rzeczywistych z planowanymi w przyszłości . Nie będziemy mogli dostrzec pewnych trendów w ujęciu kilku miesięcy i na podstawie analiz wyciągać odpowiednich wniosków.

Jeżeli temat wydał Ci się interesujący zapraszamy na warsztaty dotyczące tworzenia budżetu klubu fitness na nadchodzącym kongresie Body Life 19.11.2017  w niedzielę o godzinie 15:00.

Z pozdrowieniem sportowym FITNESSCLINIC .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment