ŚWIAT BEZ KART MULITISPORT ? ? ?

Fitnessclinic / Bez kategorii  / ŚWIAT BEZ KART MULITISPORT ? ? ?

ŚWIAT BEZ KART MULITISPORT ? ? ?

Świat bez kart Multisport ? ? ? Czy to możliwe ? ? ?

 

 

Kto z nas choć raz nie słyszał o kartach Multisport, FitProFit, Ok System? Chyba każda osoba działająca w branży fitness miała kiedys do czynienia z tym jakże popularnymi kartami wstępu.

 

Karty Multisport to swoisty fenomen na skale światową. W żadnym innym państwie oprócz Czech takie rozwiązanie dostępu do placówek wellness nie istnieje. Benefit system wydal ich już ponad 600tys.  i ta liczba stale rośnie.

Zadowoleni z tej sytuacji są przede wszystkim właściciele klubów fitness, którzy tylko zacierają ręce licząc na kolejne odwiedziny „benefitowców”. Nierzadko wpływy do kas z tytułu wejść na karty zewnętrzne wynoszą 40-60% całego obrotu, a to dużo.

 

Czy taka sytuacja będzie trwała w nieskończoność a kart będzie przybywać wraz z rozwojem branży fitness? Osobiście, uważam że nie i poniżej przedstawiam swoja wizje rynku gdzie kart Benefitsystem i innych zabraknie.

 

Żeby zrozumieć moja wizje na początek musimy przyjąć pewne fakty:

  • Benefit system jest posiadaczem udziałów (w różnych proporcjach) w takich sieciach jak: Calypso, Zdrofit, Fabryka Formy, S4. Te sieci jako jedne z nielicznych kontynuują w ostatnich dwóch latach stałą ekspansje na rynku polskim.

 

  • Benefit system coraz bardziej restrykcyjnie analizuje wnioski nowych podmiotów które chcą otworzyć swe drzwi dla posiadaczy kart zewnętrznych.

 

  • Ok System, Multisport, Fit ProFit bardzo szczegółowo analizują wskaźniki odwiedzin w danych punktach. System obliczeniowy jest bardzo zaawansowany i bazuje na logarytmach matematycznych.

 

  • Klienci posiadający karty zewnętrzne coraz częściej odwiedzają kluby które po prostu maja „po drodze” w danej chwili, co powoduje mniejsze przywiązanie do miejsca oraz społeczności, która tam przebywa.

 

Ok, spróbujmy przeanalizować powyższe i zrobić pewna symulacje.

 

Kluby z portfolio Benefit system bazując na logarytmach i wskaźnikach wejść otwierają nowe placówki w okolicach innych miejsc, które są odwiedzane najczęściej. Kluby te są nowe dokapitalizowane oraz posiadają wszystkie systemy operacyjne pozwalające na lepsze utrzymanie klientów. Ekspansja trwa 6-8 lat od dnia dzisiejszego po to, aby po prostu otworzyć wystarczająca liczbę klubów, aby móc obsłużyć klientów posiadających karty zewnętrzne. Dodatkowo, podczas ekspansji kluby o dużym potencjale są przejmowane, odkupywane. Łatwo stwierdzić potencjał mając stały wgląd do ilości odwiedzin w danym klubie.

No dobrze, załóżmy ze Benefit system zbudował lub przejął wystarczającą liczbę klubów i co dalej? No właśnie co będą robić?

 

Wydaje się ze naturalnym krokiem będzie obniżenie stawek za wejście do tak niskich ze nie będzie to rentowne dla właścicieli punktów wellness, no bo po co płacić wyższe stawki komuś, jeśli w pobliżu jest klub należący do portfolio Benefit system (ekspansja). Kolejna sytuacja, która może się zdarzyć to całkowite zabranie możliwości wizyt w danym miejscu właścicielom tychże punktów.

Do czego to prowadzi? Niestety tylko do jednego, zmniejszenia przychodów punktów fitness i wellness, a jeśli jest tak jak założyliśmy na początku ze przychód z wejść kart zewnętrznych wynosi 40-60% całego obrotu, to rentowność takich miejsc może drastycznie spaść do poziomu 0 lub takiego który spowoduje to ze nieopłacalne stanie prowadzenie takich miejsc.

 

Czarny scenariusz?

Może i tak, ale w moich oczach bardzo prawdopodobny może nie już, ale za kilka lat na pewno. Co zrobić, żeby scenariusz ten nie był naszym scenariuszem?

Przede wszystkim podjąć kroki które doprowadza do tego ze wpływy z kart zewnętrznych nie będę stanowić aż tak dużego kawałka tortu przychodów. Nie mowie tu o zmniejszeniu przychodów, ale dywersyfikacji i wzmocnieniu wpływów od klientów pozyskanych przez nas samych. Większe przychody to tez umiejętność utrzymania klienta, dania mu tego po co do nas przyszedł a wiąże się to z wieloma działaniami które musimy wykonać. Nie jest to łatwe i na pewno nie wykona tego ktoś kto nie ma doświadczenia w branży fitness. Takie ewolucje są najczęściej złożone i wymagają dobrego planowania na kilku płaszczyznach.

 

Jeśli chcecie sprawdzić czy w waszym klubie zasadna jest taka ewolucja, nie zastanawiajcie się i zgłoście się do firmy doradczych takich jak nasza. Czasami inwestycji, która wydaje się w tej chwili niepotrzebna może oszczędzić wam dużych strat w przyszłości.

 

Zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment