Własna siłownia – ile kosztuje taki biznes?

Fitnessclinic / Blog  / Własna siłownia – ile kosztuje taki biznes?

Własna siłownia – ile kosztuje taki biznes?

Koszty założenia własnej siłowni, ile wynoszą?

 

 

Wielu z was pewnie myśli bardzo intensywnie nad założeniem własnej siłowni lub klubu fitness. Idea wydaje się być świetna i moim zdaniem w dobie, gdzie koniunktura na aktywność fizyczną rośnie jak bułeczki w piecu, nie mylicie się.

 

No tak, ale gdzie zacząć, od czego i – przede wszystkim – ile kosztuje otworzenie siłowni? Ja proponuję, aby pierwszym krokiem było „zaprojektowanie” miejsca na papierze. Nie mówię tu o rysunku technicznym czy też odręcznym szkicu wnętrza naszego wymarzonego miejsca, ale o biznesplanie, który da nam pogląd na koszty z jakimi jest związana własna siłownia czy też klub. Fitness biznes jak każdy inny wymaga wprawnego zaplanowania najdrobniejszych szczegółów i choć wybudowanie miejsca wydaje się stosunkowo łatwe, to uwierzcie mi – koszt otworzenia siłowni będzie zwiększony przez naprawdę niepotrzebne wydatki.

 

Na przestrzeni lat spotkałem wielu inwestorów, których pierwszym pytaniem było „ile musze wydać aby otworzyć własny klub”? Niestety nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem na to pytanie a co wiecej odpowiedź uzależniona jest od wielu czynników , 3 z nich pozwolę sobie przybliżyć i trochę rozwinąć .

 

  1. Lokalizacja

 

Stare przysłowie agentów nieruchomości mówi ze przy doborze lokalu po pierwsze musimy zwrócić uwagę na lokalizacje, po drugie na lokalizacje i po trzecie na lokalizacje i biorąc pod uwagę fitness biznes, coś w tym jest. Ceny lokali za m2 są naprawde przeróżne, począwszy od bardzo niskich np. w starych fabrykach, po mega wyśrubowane w prestiżowych centrach handlowych. Przy wyborze lokalizacji oprócz oczywiście ceny za m2 warto zwrócić uwagę na to ile osob może dojechać wciągu 15min, czy jest parking, szkoły, zatłoczone ulice czy też bulwary gdyż bardzo często może się okazać że właśnie wybór drogiej lokalizacji docelowo wyjdzie taniej gdyż będziemy mieli dostęp do większej grupy potencjalnych klientów.

 

  1. Sprzęt/wyposażenie

 

Jak pewnie wiecie rynek fitness to nie tylko kluby, to także firmy które prześcigają się w dostarczeniu najnowocześniejszych maszyn , sprzętów , akcesoriów do wyposażenia.

Firmy proponują zarówno nowy sprzęt jak i sprzęt po renowacji, dotyczy to głownie maszyn Cardio i siłowych. Ja osobiście jestem zwolennikiem maszyn po regeneracji ale od tych dobrych producentów (nie kupujcie chińskich maszyn regenerowanych!!) , dlaczego? Otóż sprzęt po regeneracji przede wszystkim to koszt ok. 45% wartości nowego oraz na ten sprzęt zazwyczaj dostajemy tyle samo gwarancji co na nowy no i ostatni czynnik to serwis, który firmy regenerujące sprzęt maja bardzo sprawnie poukładany a sprzedawcy nowych maszyn niekoniecznie.

 

  1. Typ klubu

 

Obecnie branża fitness wyróżnia 3 główne typy klubów: wielkopowierzchniowy „low cost”, kluby wielkopowierzchniowe z obsługą oraz bardzo dziewiczy temat jakim są kluby butikowe.

W „low costa-ch” głównym wydatkiem jest sprzęt i adaptacja powierzchni, w „obsługowych” do kosztów jak w „low cost” dochodzi, rekrutacja i zatrudnienie pracowników oraz bardzo często droższy „fit-out”, natomiast kluby butikowe są stosunkowo tanie w otwarciu gdyż metraż jest niewielki 300m2-400m2, obsługa w klubie zredukowana do 2-3 osób , dodatkowo nowinki z branży IT pomagają w efektywny sposób zarządzać takim miejscem .

 

Reasumując i bardzo mocno uśredniając można powiedzieć, że otwarcie klubu :

 

-butikowego – to koszt od 280 tys. do 450tys. PLN

-wielkopowierzchniowego (1200m2-1850m2) z obsługą – to koszt od 2mln do 4mln PLN

-wielkopowierzchniowego „low cost” (1800m2- 3500m2) – to koszt od 3 mln do 5mln PLN

 

Oczywiście w koszty otwarcia w/w klubów wchodzi dużo wiecej aspektów niż te które przybliżyłem, jeśli chcecie poznać wiecej szczegółów zapraszam do kontaktu osobistego.

Namiary na nas znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku i Instagramie.

 

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment