Biznesplan klubu fitness – wszystko co trzeba wiedzieć

Fitnessclinic / Blog  / Biznesplan klubu fitness – wszystko co trzeba wiedzieć

Biznesplan klubu fitness – wszystko co trzeba wiedzieć

Biznes plan klubu fitness, z czym się to je?

 

Klub fitness jak każdy inny biznes powinien mieć swój początek w biznes planie. Wiem, wiem wszyscy o tym mówią, ale czy wszyscy którzy mówią wiedza z czym to się je?

Biznes plan, jak sama nazwa mówi, to plan na biznes, im lepszy plan tym większe szanse na to, że nasz biznes wypali, chociaż musimy pamiętać, że w biznes planie najważniejsza jest egzekucja, a nie sam biznesplan. Klub fitness stworzony na podstawie świetnego pomysłu biznesowego, trafiając w ręce słabych egzekutorów, zamiast deszczu pieniędzy i zadowolonych klientów może przynieść długi i czarny PR.

 

W tym artykule dam wskazówki co dobry biznes plan klubu fitness powinien zawierać od strony operacyjnej. Część biznes planu dedykowana wszystkim działaniom ukierunkowanym na otwarcie klubu opisze w kolejnym artykule.

 

 

  1. Statystki członkowskie

 

To miejsce, gdzie powinniście zaplanować ilu klientów chcecie pozyskać, ile jesteście w stanie stracić, ile z nich będzie aktywnych a ile będzie wam winnych opłaty za karnety. W tej części biznes planu musimy również określić średnią kwotę za członkostwo czy też karnet, którą chcemy uzyskać od ogółu klientów.

 

 

  1. Przychody

 

Skąd będziemy czerpać przychody? W tej części biznes planu musimy założyć określone kwoty jakie są nam potrzebne do uzyskania, aby nasze miejsce zarabiało. Dochody czerpiemy głównie z: przychodów za karnety lub członkostwo, sprzedaży produktów w barze czy też na recepcji, treningów personalnych, wynajmu szafek, wypożyczenia ręczników , SPA, solarium etc.

 

  1. Koszty sprzedaży

 

W tej części ujmujemy wszystkie wydatki jakie mamy wynikające z zakupu towarów do sprzedaży oraz jakie ponosimy przy pozyskaniu nowego klienta. Koszt pozyskania nowego klienta to od 70 do 130 PLN.

 

  1. Koszty kontrolowane

 

Jak sama nazwa wskazuje są to wszystkie koszty które możemy kontrolować. Jest to bardzo elastyczna część biznes planu klubu fitness, gdyż to my decydujemy w głównej mierze o naszych wydatkach i jak to mawia klasyk „im mniej wydamy tym więcej zarobimy” oczywiście nie zachęcam do sknerstwa, raczej do bardzo dobrej analizy na co wydajemy i co nam to przyniesie. Do kosztów kontrolowanych zaliczamy:

 

-media

-naprawy

-sprzątanie

-licencje

-obsługę IT

-marketing

-koszty biurowe

 

  1. Koszty stałe

 

To koszty, których nie możemy „ruszyć” są one najczęściej kosztami najmu lokalu, leasingu czy też pożyczki jaka musimy wziąć, aby nasz klub otworzyć.

 

Nasz cały przychód minus koszty sprzedaży minus koszty zmienne minus koszty stałe dają nam nasz planowany zarobek na czysto, czyli EBITDA.

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania biznes planów dla klubów fitness skontaktuj się z nami przez naszą stronę internetową Facebook lub Instagram. Zapraszamy do kontaktu!

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment