Czy trening personalny jest dla każdego?

Fitnessclinic / Blog  / Czy trening personalny jest dla każdego?

Czy trening personalny jest dla każdego?

Czy trening personalny jest dla każdego ?

Aby rozpocząć analizowanie stwierdzenia „ TRENING PERSONALNY JEST DLA KAŻDEGO” należy krótko zapoznać się z tym, co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?
W latach 90-tych poprzedniego wieku treningiem personalnym nazywano każdorazowo pracę z trenerem bądź instruktorem jeden na jeden przez 45 – 90min. Tak naprawdę nie podpartą żadnym wywiadem , testami sportowymi , przygotowaniem , planowaniem pracy krótko czy długo falowym.
Termin jest jednak znacznie szerszy i aby go wytłumaczyć należy pochylić się nad pobudkami dla których ludzie pojawiają się w klubach fitness .
DLACZEGO LUDZIE POJAWIAJĄ SIĘ W KLUBACH FITNESS?
Tak naprawdę nikt nie pojawia się w klubie fitness przypadkiem . Każda osoba w klubie świadomie bądź podświadomie szuka rozwiązania jakiegoś własnego problemu , czegoś co bardzo nas wewnętrznie męczy . Każdej osobie w klubie moglibyśmy namalować znak zapytania na plecach , każda z tych osób potrzebuje pomocy trenera.
Gatunek ludzki z założenia jak wszystkie ssaki ma instynkt stadny , wiele osób pojawia się w klubach fitness szukając przyjaciół , przynależności do jakiejś grupy lub np. partnera. Każda z tych osób powie „ Chciałbym schudnąć , poprawić wygląd , zbudować muskulaturę , korzystać z zajęć grupowych” a tak naprawdę jest to tylko środek w dążeniu do celu. Najważniejsze w perspektywie uczestnictwa w treningach personalnych jest fakt DLACZEGO dana osoba chce osiągnąć jedno z powyższych ?!
Pod pozorem poprawy wyglądu , przeważnie kryje się jakaś głębsza idea .
Dobry trener personalny po pierwszej rozmowie wie , co kieruje swoim przyszłym podopiecznym że pragnie zmiany swojego wyglądu ! Wygląd ludzki mocno wpływa na percepcję własnej osoby , samoocenę , pewność siebie i przekłada się na wszystkie aspekty życia ludzkiego . Już w czasach starożytnych znane było stwierdzenie „ W ZDROWYM CIELE , ZDROWY DUCH „, które jest tylko potwierdzeniem mojej tezy , że każdy potrzebuje treningu personalnego !
Tak naprawdę nie każdy uczestnik klubu fitness zdaje sobie sprawę , że tego potrzebuje a co za tym idzie, nikt w klubie do niego jeszcze nie dotarł aby poświęcić mu czas i przeanalizować jego ciało po względem pro-zdrowotnym ( wady postawy , przykurcze mięśniowe , kontuzje ) , motorycznym ( ogólna bądź specjalistyczna sprawność ) oraz pod kątem potrzeb o podłożu psychologicznym , które najczęściej są powodem pracy z trenerem indywidualnej .
CZY TRENING PERSONALNY JEST DLA KAŻDEGO ?
Uważam , że absolutnie tak , być może jeszcze sobie z tego nie zdajemy sprawy natomiast w krajach zachodnich korzystanie z usług profesjonalisty w klubie fitness jest zupełną normą podobnie jak korzystanie z usług lekarza .
Miałem przyjemność pracować w dużym klubie fitness w Dublinie gdzie absolutną normą było kupowanie jednej bądź kilku sesji z trenerem przez każdą osobę przystępującą do klubu na start .
Biorąc powyższe aspekty pod uwagę uważam , że personalne treningi są jak najbardziej dla każdego a nawet pokuszę się o stwierdzenie , że wiele osób powinno z nich korzystać obowiązkowo.
Trening personalny kojarzy się wciąż w Polsce z czymś ekskluzywnym , „czytaj” drogim i niedostępnym . I bardzo dobrze ponieważ cena jest odzwierciedleniem jakości , jeśli dana usługa jest w niskiej cenie nie spodziewajmy się efektu WOW .
Praca indywidualna z doświadczonym trenerem może być również oparta na prowadzeniu ze spotkaniami cyklicznymi , podczas których ustalamy tzw. proces zarządzania mikro bądź mezo cyklem
który podopieczny powiela , trener zmienia , koryguje a przede wszystkim bierze odpowiedzialność jednocześnie zmniejszając koszty współpracy ponoszone przez klubowicza .
Wyklucz to również aspekt finansowy .
Szukając wciąż nowszych rozwiązań technologicznych i ewolucyjnych gatunek ludzki rozwija się i zawsze będzie jakiś aspekt naszego ciała czy ducha który należy usprawnić( poprawić ) a w związku z tym , uważam że treningi personalne są dla każdego .

Życzę wszystkim czytelnikom powodzenia w dążeniu do indywidualnych celów i realizacji założeń , do zobaczenia w klubie .

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment