Błędy w sprzedaży

Fitnessclinic / Blog  / Błędy w sprzedaży

Błędy w sprzedaży

„Najczęstsze błędy przy budowaniu sieci sprzedaży treningów personalnych , dobieranie kadry”.

 

Przeszłość:

Trening personalny w Polsce jest zjawiskiem dość nowym , pierwszy raz zetknąłem się z tym stwierdzeniem w 2004 roku , wówczas każdemu wydawało się że trening personalny jest to trening z instruktorem z siłowni  z odliczaniem od 10 powtórzeń do 15 .

Będąc wiodącym instruktorem w swoim mieście doszedłem do wniosku że poszukam nowych wyzwań poza granicami kraju , tu pojawiła się moja pierwsza podróż do USA .

Jakże wielkie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem czym tak naprawdę jest trening personalny ?!

Jakaś analiza potrzeb ?! Jakieś dokładne pomiary składu ciała?! Nie mówiąc już o 100% odpowiedzialności za osiągany wynik ?!

Zmieniłem diametralnie podejście do tematu treningów personalnych i zacząłem poszukiwać wiedzy !

Po wielu latach pracy jako trener oraz obserwacji rynków fitness w USA , UK , Irlandii (gdzie pracowałem) oraz Polski doszedłem do pewnych wniosków , którymi chciałbym się podzielić.

Moim szczęściem było trafić do sieci PURE JATOMI i nauczyć się wielu anty-polskich schematów od podstaw , które już wcześniej widziałem poza granicami kraju.

 

POLSKA vs KRAJE ZACHODNIE:

Po krótkim wstępie możemy już przejść do analizy najczęstszych błędów rynku fitness w PL.

 

W Polsce ludzie narzekają jak jest wysoka temperatura „ Boże jak jest gorąco , nie da się żyć! „ , jak jest jesień mówią „ Boże nic tylko pada i pada , pogoda barowa  , tylko się upić” , zimą zaś mówią „ Rany boskie jak jest zimno , nie da się żyć „ .

Podobnie mówią trenerzy ”To jest Lublin , tu nie ma czegoś takiego jak personalne treningi”. Jak będzie , czy jest zależy tylko od naszej psychiki – późniejsi trenerzy w Lublinie sprzedawali wiele treningów i byli zadowoleni !

Wynika stąd , że niestety ale  Polacy to naród wiecznie narzekający !

Jak masz osiągnąć sukces skoro cały czas narzekasz ?!

 

SPOSÓB MYŚLENIA:

Guru sprzedażowy Brian Tracy powiedział kiedyś „ Nie każdy rodzi się super sprzedawcą ! Ale każdy może nim zostać ! „

Niestety ludzie czarnowidzący rzeczywistość nie sprawdzają się w sprzedaży, polska natura taka jest . Leczymy kompleksy tym że ktoś ma gorzej .

Wg mnie ludzie są podzieleni na 2 grupy :

– tych co odniosą sukces

– tych co go nigdy nie odniosą

Osoba nastawiona na porażkę myśli „ I tak to nie ma sensu przecież żyjemy w Polsce”

Osoba nastawiona na sukces powtarza 1000 razy dziennie „ Osiągnę sukces” , do momentu aż nie wymyśli jak to zrobić!

TWOJE NASTAWIENIE :

Wierzcie mi lub nie ale twoje nastawienie w danym dniu zależy tylko i wyłącznie od ciebie !! Od nikogo więcej !!

Jeśli w danym dniu wstaniesz i powiesz „ Boże kolejny dzień pracy , dramat” , to tak dokładnie będzie , natomiast jeśli wstaniesz i powiesz „ Cudownie , kolejny dzień będę zdobywał świat „ , to tak właśnie będzie!

 

FACILITIES:

Błędem wielu klubów fitness jest myślenie , że nawet najlepszy klub , super sprzęt warunkuje sukces .

Bieżnie nie biegają same (nawet najlepsze) , co nam z wielkiej ilości sprzętu do treningu funkcjonalnego skoro nasi trenerzy nie wiedzą co to mm dna miednicy , sukces tworzą ludzie i to właściciele klubów fitness w Polsce muszą sobie uświadomić?!

Jakość klubów fitness stanowi odpowiednio dobrana i wyszkolona kadra!

Wiadomo , że mamy 21-wiek i ludzie nie chcą już ćwiczyć w piwnicy ,pewne standardy trzeba zachować.

 

ODPOWIEDNI DOBÓR KADRY:

Jako fitness manager oraz manager regionalny w sieci PURE przekonałem się że odpowiedni dobór kadry jest niezmiernie ważny .

Aby być świetnym trener personalnym nie wystarczy być mistrzem Polski w jakiejś dyscyplinie ! Nierzadko trenerzy bez przeszłości sportowej okazują się lepszymi trenerami w rekreacji ruchowej na zwykłej siłowni .

Z moich doświadczeń wynika że lepszym (z perspektywy firmy – klubu) będzie trener z mniejszym doświadczeniem a posiadający specyficzne cechy charakteru (wola walki, chęć dominacji, cechy lidera), ponieważ treningowo klub może go wyszkolić , natomiast mistrzowie sportu myślą przeważnie że zjedli wszystkie rozumy i są zamknięci na specyfikę sprzedaży treningów personalnych.

I tu przechodzimy do istoty na Polskim rynku.

 

TRENING KADRY:

Generalnie mało który właściciel klubu fitness dąży do tego aby jego kadra nie odbiegała od światowych standardów fitness , nie mówiąc już o treningach sprzedażowych dla trenerów personalnych .

Oszczędza się w klubach na rzeczach kluczowych jak KADRA i jej szkolenie kosztem innych bzdur jak np. reklama na Groupon która nic nie daje w istocie .

Krótkowzroczność strategii managerów oraz właścicieli klubów powoduje , że zamykamy się na rozwój i ucieka nam zachodnia Europa (choć mamy potencjał ludzki ogromny).

 

MANAGMENT:

Bardzo częstym przypadkiem w Polsce jest , że kluby fitness otwierają inwestorzy (i bardzo dobrze) , problem pojawia się gdy trzeba znaleźć kogoś kto pociągnie ten „wózek” i przyniesie profity .

Najczęstszy błąd to zatrudnianie na stanowiska managerskie osób wywodzących się z zajęć fitness , osoby takie są pasjonatami , nie maja pojęcia że jest to małe przedsiębiorstwo do zarabiania pieniędzy dla inwestora, kluby takie przeważnie mają świetne , rozbudowane grafiki fitness , ale trening personalny (im obcy) traktowany jest po macoszemu (bądź nie wiedzą jak z niego zrobić użytek)   a może (jak mówią statystyki) stanowić on 11 % dochodów klubu !!!!!

W małych klubach przypuszczalnie 11% więcej dochodów pokryje większość zobowiązań wobec kadry fitness.

 

NASTAWIENIE NA KLIENTA:

Każdy rozsądny człowiek wie , że żyjemy w 21 wieku i powiedzenie „KLIENT NASZ PAN” powinno być w powszechnym użytku .

Nierzadko tak niestety nie jest , co jest generalnie dziwne ponieważ występuje pewna logiczna zależność : JEST KLUB + ŚWIETN KADRA + SUPER LAKALIZACJA = N I C  ! ! ! !

Każdy klub , nawet najlepszy , bez klubowiczów nie będzie istnieć!!!

To oni wypłacają nasze pensje!!!

 

STRUKTURA ORGANIZACJI I KONTROLI PT:

Odpowiedni dobór cen do specyfiki regionu , dobór pod dane reaserch kadry , nastawienie na specyficzny target ludzi i odpowiednie szkolenie ludzi daje nam równanie na + .

Motywacja i wsparcie ze strony managera jest niezmiernie istotne .

Jest bardzo mądre powiedzenie „ jak chcesz przychodzić do pracy nie dla profitów , tylko dla managera , to jest to odpowiednia osoba na stanowisku” .

 

 

 

Arek Wolski

No Comments

Post a Comment